webové stránky Ing. Václava Maliny, redaktora Českého rozhlasu

PRO POSLECH

Prachatické centrum Dřípatka opustí budovu školy ve Vodňanské ulici

Prachatice, 1. 2. 2018

Vedení města Prachatice chce přestěhovat Centrum ekologické výchovy Dřípatka z budovy u základní školy ve Vodňanské ulici. Podle místostarosty Jana Klimeše je současné sídlo Dřípatky ve špatném technickém stavu.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Proměna kostela sv. Prokopa ve Strakonicích bude stát více než 55 milionů (2)

Strakonice, 8. 2. 2018

Nedílnou součástí areálu hradu ve Strakonicích je kostel svatého Prokopa. Patří k nejstarším a nejvýznamnějším stavbám ve městě. Aby si i budoucí generace mohly připomínat hodnoty, které svému sídlu vtiskl rod Bavorů, pustí se Římskokatolická farnost Strakonice do revitalizace kostela.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Nejlepší marmelády světa už vaří Jozefína Růžičková ve vlastní kuchyni

Prachatice, 29. 1. 2018

Jozefína Růžičková z Prachatic je držitelkou světových ocenění za džemy vlastní výroby. Za fíkovo-hruškový džem s bílým rumem dostala tři zlaté hvězdy v „gastronomických Oscarech“ Great Taste Awards. V soutěži World's Original Marmalade Awards získala devět zlatých medailí.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Jedle obrovská zdobí náměstí v Prachaticích

Prachatice, 27. 11. 2017

Ze Žernovic pochází vánoční strom pro Prachatice. Na zahradě v sousední vesnici pokáceli jedli pracovníci městských lesů. Po pětikilometrové trase strom převezli do historického centra Prachatic.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Na Šumavě už napadl sníh, ale počasí ještě přeje opravám

Prachaticko, 24. 11. 2017

Než na sjezdovky v Kubově Huti vyjedou lyžaři, bude hotový nový asfalt za obecním úřadem. Slibuje to vedení šumavské obce.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Také menší skiareály dokončují modernizace

Šumava, 22. 11. 2017

Přípravy na novou sezonu vrcholí nejen ve velkých lyžařských střediscích, ale také v menších skiareálech na Šumavě. V některých už začali se zasněžováním, například na Kvildě. Jinde, třeba na Kubově Huti, spustí výrobu technického sněhu až po oblevě.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

V Prachaticích opravili lázeňskou promenádu

Prachatice, 13. 11. 2017

Desetiletí chátraly nad Prachaticemi opěrné zdi promenády na Lázních svaté Markéty. Město a společnost Městské lesy se pustily do oprav a stihly je ještě do příchodu zimy.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

U Němčic začali stavět očekávaný obchvat

Němčice, 13. 11. 2017

Výstavba silničního obchvatu Němčic na Prachaticku začala odstraněním ornice a dalšími zemními pracemi. Silnice ve směru Prachatice - České Budějovice povede za hřištěm ke křižovatce na Tupesy.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Tříletý chlapec přišel naráz o maminku i babičku. Studentky začaly shánět pomoc

Čepřovice/Strakonice, 8. 11. 2017

Při nedávné automobilové nehodě na Strakonicku přišel tříletý Martínek o maminku i babičku. Zůstal sám jenom s čtyřiadvacetiletou tetou. S pomocí přispěchaly studentky gymnázia ve Strakonicích.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Zjistili, že na hnojník se nemá pít alkohol

Lipka, 6. 11. 2017

Ochránci přírody ze Strakonic zaměřili další výlet na houbaření. Vlakem vyjeli až na Lipku u Vimperka. Místní je sice upozorňovali, že houby už moc nerostou, ale výprava vedená Alenou Hrdličkovou ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody se na společné vycházce nenudila.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Výkonnější zasněžování a více kamer, Zadov se chystá na zimu

Zadov, 3. 11. 2017

V lyžařském areálu na Zadově se připravují na zimní sezonu. Šumavský skiareál zajistil revize zařízení i pravidelnou údržbu lanových drah a vleků. Nyní dokončuje modernizaci zasněžování.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Vlachovo Březí přitahuje umělce, tvoří tu i malířka Helena Vanišová

Vlachovo Březí, 3. 11. 2017

Uměleckou tvorbu Jihočeského kraje zastupuje v nové knize Po stopách současného českého umění výtvarnice Helena Vanišová. Rodačka z Vimperka prožila dětství ve Vlachově Březí na Prachaticku, kam se vrací do svého ateliéru.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Vedení Strakonic odmítá zprávy o krachu teplárny. Starosta zároveň vyměnil místostarostu

Strakonice, 2. 11. 2017

Opoziční zastupitelé Strakonic za ODS, TOP 09 a hnutí Jihočeši 2012 prosadili mimořádné zasedání zastupitelů. Ve středu 1. listopadu na něm jednali o hospodaření akciové společnosti Teplárna.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Pro vietnamské voliče měli ve Strážném instrukce v jejich rodné řeči

Strážný, 21. 10. 2017

Strážný je zeměpisnou polohou nejvzdálenějším místem na Prachaticku, kde lidé volili poslance. Mezi zapsanými voliči jsou v městysi těsně u hranic s Německem i Vietnamci. Od 90. let tu prodávají v tržnicích. Sněmovní volby je ale příliš nezajímaly.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

V Krtelích vybírali nejen poslance, ale také nejlepší destiláty

Krtely, 20. 10. 2017

Je jednodušší vybrat kandidáty do poslanecké sněmovny nebo nejlepší destilát? Odpověď na tuto otázku hledali v Krtelích na Prachaticku. Ve vsi museli o víkendu kromě sněmovních voleb zajistit také tradiční Slavnosti plodů spojené s ovocnářským jarmarkem.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Čejetice získaly republikovou Oranžovou stuhu za spolupráci se zemědělci

Čejetice, 19. 10. 2017

V celostátním kole soutěže Vesnice roku 2017 zabodovala obec Čejetice ze Strakonicka. Získala od Ministerstva zemědělství Oranžovou stuhu za příkladnou spolupráci s místními zemědělskými podniky a soukromými farmáři.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Cimrmani volili v Husinci na Prachaticku

Husinec, 21. 10. 2017

Členové Divadla Járy Cimrmana sehráli v Husinci v pátek večer hru Záskok. O den později odvolili ve městě těsně před uzavřením volebních místností. Část souboru si nechala kvůli jihočeské štaci vystavit voličské průkazy, konstatoval Zdeněk Svěrák.

Reportáž si můžete poslouchnout zde.  

 

Před 10 lety spojili Radost a Přátelství a vznikl sbor Radostné přátelství

Prachatice, 18. 10. 2017

Výstavou v zimní zahradě městského úřadu v Prachaticích si připomíná deset let existence sbor Radostné přátelství. Jeho historii od začátku píší hlavně ženy. V říjnu 2007 bylo podstatné, že se dokázaly dohodnout a spojily dvě pěvecká tělesa.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Na frekventované silnici se propadla vozovka

Vimperk, 12. 10. 2017

Na kraji Vimperka v Pasovské ulici je provoz svedený do jednoho pruhu. Příčinou je propadlá silnice a poškozený svah. Vedení města považuje situaci za velmi vážnou.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Výuku ruší strakapoudi, kteří buší do fasády

Vlachovo Březí, 9. 10. 2017

Vedení základní školy ve Vlachově Březí na Prachaticku má neobvyklé starosti. Do zateplené fasády budovy pravidelně klovou strakapoudi. Kolem školy tak létá polystyren a také to ruší při vyučování, protože ptáci po chvilce vždy narazí zobákem na beton.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Ve Vimperku řeší, jak lépe nasvítit zámek

Vimperk, 27. 9. 2017

Zámek ve Vimperku by mohl být v noci pořádně vidět. S nasvícením památky počítá Národní památkový ústav po dokončení rekonstrukce. Vimperská radnice ale vymýšlí, jak dominantu města lépe zviditelnit mnohem dřív.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Marie Kahudová je ve finále soutěže Nej sestřička 2017

Prachatice, 26. 9. 2017

Jihočeské nemocnice mají finalistku v soutěži Nej sestřička 2017. Z více než 500 přihlášených zdravotních sester se až do finále probojovala Marie Kahudová z nemocnice v Prachaticích.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

V 76 letech se věnuje řemeslu klempíře, závodí na lyžích a vytváří měděné reliéfy

Dolní Kožlí/Vlachovo Březí, 18. 9. 2017

Vladimíru Kotrcovi je 76 let a opravuje v okolí Vlachova Březí na Prachaticku věže kapliček. Po vesnici Uhřice je jeho další štací Dolní Kožlí. Navíc se jako nadšený lyžař účastní závodů a z měděných plechů vytváří obrazy.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Na Veget Festu lidé ochutnali cuketový koláč a pomazánku z cizrny

Strakonice, 11. 9. 2017

Čtvrtý ročník Veget Festu nabídl ve Strakonicích ochutnávky jídel pro vegetariány a vegany. Zaměřil se na zdravou výživu, ale podpořil také ochranu zvířat. Jedním z bodů programu byla příprava rychlých veganských jídel.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Obec Lčovice odkoupí nádraží z filmu Trhák

Lčovice, 6. 9. 2017

Obec Lčovice na Prachaticku zachránila vlakové nádraží od demolice. Po několika letech může od státu konečně odkoupit zchátralou budovu, kterou jste mohli vidět ve filmu Trhák.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

V Dobčicích vzniklo muzeum americké armády

Dobčice, 6. 9. 2017

Sběratelství začalo pro bývalého pracovníka tušimické elektrárny Vladimíra Záluského ve chvíli, kdy si koupil první džíp. Po třech desetiletích, která prožil v zahraničí, hlavně ve Spojených státech, se usadil v jihočeských Dobčicích, ve tvrzi nedaleko Netolic.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Mezi Volyní a Čkyní po nedělní bouři stále nejezdí vlaky

Nišovice, 28. 8. 2017

Výluka na jihočeské trati Volyně - Čkyně stále trvá. Příčinou je sesunutí půdy z pole u Nišovic na Strakonicku. Na nánosech hlíny tam vykolejil v neděli odpoledne osobní motorový vlak.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Zdeněk Troška v žabkách a Lukáš Vaculík zahájili fotbalovou exhibici

Žabovřesky, 26. 8. 2017

Šedesát let fotbalového klubu oslavili v Žabovřeskách na Českobudějovicku. Výtěžek ze vstupného na fotbalovou exhibici a z dražby podepsaných dresů podpoří sportování mládeže. Vydražil se také scénář k pohádce Zdeňka Trošky Čertova nevěsta.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Na utajené zamčené dveře narazili řemeslníci ve škole ve Vimperku

Vimperk, 19. 8. 2017

Oprava tělocvičny Základní školy T. G. Masaryka ve Vimperku se prodražuje kvůli nečekaným objevům. Termín dokončení se posune do začátku nového školního roku. Může za to vlhkost v objektu, staré stropy i tajemné dveře.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<< 

Lidé ve Volarech testují nový povrch náměstí

Volary, 18. 8. 2017

Před víkendovými Slavnostmi dřeva zkolaudovali ve Volarech na Prachaticku první dvě etapy rekonstrukce náměstí. Rozvody ukryté pod povrchem už místní ani návštěvníci města neřeší, zato dlažba z kamene je pro ně novinkou.

celou reportáž naleznete  >>ZDE<<